Co to jest Office 365?

0
2045
Co to jest Office 365
Co to jest Office 365

Microsoft znany jest najbardziej z dwóch produktów: Windows oraz Office. O ile w przypadku Windows nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym on jest, tak przy Office 365 nie do końca wszyscy zdają sobie sprawę, co wchodzi w jego skład, bo dawno dawno temu uległo to zmianie. Po co zatem jest Office 365 i z czym to jeść? O tym w niniejszym artykule.

Jak to było wcześniej?

Jestem użytkownikiem komputerów od 17. roku życia, tj. dobre ćwierć wieku. Przez ten czas doświadczyłem Windowsów i Officów bez liku, aczkolwiek ostatni używany Windows to popularny XP, bo mniej więcej wtedy przesiadłem się na system z nadgryzionym jabłuszkiem. I wracać nie zamierzam.

Inaczej jest w przypadku Office, tj. pakietu biurowego dla użytkowników domowych i firm. Ten przez pewien czas po migracji na osX zniknął z mojego systemu, jednakże bardzo szybko wrócił, ponieważ iWork czyli darmowa alternatywa dla Microsoft Office spod znaku Apple, okazała się niewystarczająca.

Nie, nie myśl, że słowo niewystarczająca oznacza, że nie daje rady. Oj daje i to równie dobrze jak Office, ale ma jeden, zasadniczy mankament? Nikt go nie ma, nikt z niego nie korzysta, a w dzisiejszych czasach to właśnie współpraca zespołowa tworzy różnicę. Wprawdzie można sobie założyć darmowe konto, ale jakby w kraju nad Wisłą, nie jest to zbyt popularne rozwiązanie, bo wszechobecny Word wyparł wszystko inne.

Zanim skończę ten przydługi wywód, krótkie info na temat odpowiedników poszczególnych aplikacji tworzących wszechstronny pakiet biurowy.


Apple iWorkMicrosoft Office 365Google
Edycja dokumentówPagesWordDokumenty
Arkusz kalkulacyjnyNumbersExcelArkusze
PrezentacjeKeynotePower PointPrezentacje

Jak widzisz, każdy pakiet ma swój odpowiednik. Wszystkie dadzą ci możliwość stworzenia dokumentu, policzenia czegokolwiek i zrobienia imponującej prezentacji. Z tym, że nowoczesny pakiet biurowy, to nie tylko pisanie, liczenie i prezentowanie.

Co to jest Office 365
Edytor tekstu – Google
Edytor tekstu - Pages
Edytor tekstu – Pages

Co wchodzi w skład Office 365?

Podstawowa i zasadnicza różnica pomiędzy pakietem Office sprzed lat, a tym dzisiejszym Office 365 to likwidacja ograniczania związanego z danym komputerem. Obecny Office 365 – to tak naprawdę wirtualne biuro dostępne dla użytkownika z dowolnego zakątka ziemi, przez dowolne urządzenie, które jest podłączone do sieci internet. Możesz zatem edytować dokumenty zarówno na swoim komputerze, jak i komputerze w kawiarence internetowej w hotelu oddalonym o 10.000 kilometrów, czy też poprzez swój smartfon. Tak. Word, Excel i Power Point mają swoje natywne rozwiązania mobile i muszę przyznać – działają rewelacyjnie.

Wróćmy jednak do składu Office 365.

Wyszczególnienie narzędzi Office 365
Wyszczególnienie narzędzi Office 365

Na powyższym zrzucie ekranu prezentuję aplikacje wchodzące w skład Office 365. Niestety wkradło się tu małe przekłamanie, bo Dynamics 365 oraz PowerBI nie ma w pakiecie Office 365, ale korzystałem z nich kiedyś testowo, a po usunięciu licencji pozostało kilka artefaktów, m.in. wspomniane ikony.

Krótki opis aplikacji wchodzących w skład Office 365

 • Bookings – jeśli chcesz udostępnić klientom swój kalendarz, aby mogli umawiać się z tobą na spotkania, to Bookings bardzo ułatwi Ci to zadanie.
 • Forms – doskonała aplikacja do zbierania opinii, ankietowania twoich klientów. Łatwa w użyciu, dająca szerokie możliwości analizy danych, np. w excelu.
 • Invoicing – póki co aplikacja niedostępna w Polsce.
 • MyAnalytics – jeśli masz potrzebę analizy czasu swojej pracy nad różnymi zadaniami – ta apka ci w tym pomoże.
 • OneDrive – dysk w chmurze 1TB danych.
 • OneNote – o nim więcej pisałem w tym artykule.
 • Outlook – poczta e-mail klasy biznes.
 • Planner – o nim więcej pisałem w tym artykule.
 • Stream – stream jest platformą do udostępniania filmów – w moim przypadku wykorzystuję go jako miejsce, gdzie przechowuję instrukcje i procedury dla pracowników.
 • Sway – w bardzo szybki sposób możesz przeprojektować swój dokument Word na aplikację Sway i zaprezentować ją gronu odbiorców. Dynamiczne przejścia i duża doza interakcyjności pomagają osiągać zdecydowanie lepszy rezultat, aniżeli martwy tekst.
 • Teams – to dla mnie jedna z najlepszych aplikacji wchodzących w skład Office 365, dzięki której zyskałem rewelacyjne medium do komunikacji ze współpracownikami. Teams zastąpił Skype, a więc przejął wszystko, co ten drugi miał najlepszego, dodając do tego zintegrowane miejsce do umawiania wideokonferencji. Pisałem o nim w tym artykule.
 • To-Do – abyś nigdy nie zapomniał o żadnym zadaniu.
 • Delve, Kaizala i Yammer – omówię w osobnych wpisach.
Ankieta - Office 365
Ankieta – Office 365

Zamienniki znanych aplikacji

Zdaję sobie sprawę, że przeciętnemu zjadaczowi chleba wystarczy Word, niektórym przyda się jeszcze Power Point, a już naprawdę wymagającemu użytkownikowi komputera dodatkowo Excel. Nie lekceważ jednak pozostałych aplikacji, bo częstokroć to, za co płacisz dodatkowo, np. zoom.us (aplikacja do grupowych wideokonferencji) – może zostać zastąpiona przez Teamsa. Natomiast popularny calendly.com – do umawiania spotkań i bookowania czasu – śmiało może zostać zastąpiony przez Bookings. Niby nic. Kilka euro oszczędności tu, kilka euro oszczędności tam, ale przy kilkunastu użytkownikach w firmie potrafi dać okrągłą sumkę.

Word - online oraz natywna aplikacja
Word – online oraz natywna aplikacja

Jaki masz wybór?

Usługę Office 365 można podzielić na dwie grupy:

 • Office 365 Business Essentials – dostęp do poszczególnych programów poprzez przeglądarkę.
 • Office 365 Business Premium – oprócz dostępu do programów przez przeglądarkę dodatkowo istnieje możliwość instalacji poszczególnych aplikacji bezpośrednio na komputerze, na którym się pracuje (przy czym instalacja nie jest ograniczona do jednej fizycznej maszyny).

Ogromnym plusem tej usługi jest możliwość łączenia ze sobą różnych licencji. Business Premium jest odrobinę droższym rozwiązaniem i przy dużej liczbie użytkowników ta różnica może mieć znaczenie. Nie każdemu jednak zależy na natywnych aplikacjach na komputerze, bo korzysta z Worda, Excela czy PowerPointa okazjonalnie. Wystarczy mu zatem wersja Business Essentials. Właściciel firmy może zatem dla części pracowników włączyć plan Essentials, a dla części Premium. Mega wygodne rozwiązanie.

Generalnie to jest największa bolączka gSuite. Tam, jak zdecydujemy się na wyższy pakiet, to automatycznie dla całego konta. Nie ma żadnej możliwości zmiany ustawień.

Oczywiście Microsoft to nie tylko Office. To również popularna aplikacja do robienia wykresów – Visio, czy też Dynamics do zarządzania sprzedażą. Tego ostatniego nie byłem jednak w stanie ogarnąć. Bez solidnego szkolenia, ani rusz. Takie programy skazuję jednak na niebyt, bo jeżeli aplikacja na pierwszy rzut oka nie wykazuje znamion intuicyjności, za każdym razem, gdy zatrudnisz nową osobę, będziesz musiał poświęcić 10-ki godzin na wdrożenie jej w użytkowanie takiego tworu. Dlatego w przypadku Dynamics, raczej odsyłam ku PipeDrive.

Plusy Office 365

 • Natywne aplikacje na telefon i dostęp do wszystkich programów w chmurze.
 • Świetnie działające aplikacje natywne na iPhone i iPad.
 • Ważne, aby to dobrze wybrzmiało – dzięki umieszczaniu aplikacji bezpośrednio w chmurze – nad jednym dokumentem może pracować więcej, niż jedna osoba – w tym samym czasie. To niebywale pomocna funkcja, która w erze pracy zdalnej, sprawdza się wyśmienicie.
 • Flow – to taka aplikacja, która spina różne aplikacje ze sobą, np. gdy w PipeDrive dodam nową sprzedaż, to chcę, aby w wybranym arkuszu excel robił się nowy rekord, że ktoś coś tam zrobił. Scenariuszy może być naprawdę dużo i większość można zrealizować kilkoma kliknięciami właśnie dzięki Flow.

Ciemne strony Office 365

Było sporo pozytywów. Nie brakuje jednak i negatywów.

 • Pierwszy dotyczy wersji Essentials i korzystania z niej na Macach – w wersji przeglądarkowej nie ma możliwości w żadnej aplikacji napisania litery ń. Tradycyjny skrót klawiaturowy w widoku przeglądarki nie działa lub otwiera nowe okno przeglądarki. Kontaktowałem się w tej sprawie z supportem Microsoftu, zalecili zakup wersji Premium i instalacji aplikacji natywnych lub reklamowanie bubla i ubieganie się o obniżkę opłaty. Tego problemu nie mają użytkownicy Windowsów.
 • OneDrive i Sharepoint – mają problemy z synchronizacją plików, które mają polskie znaki w nazwach.
 • Mój własny adres e-mail, na który zarejestrowana jest usługa – trafia do spamu. Przykład. Przychodzą mi na maila powiadomienia z mojego sklepu, gdy dokonana jest jakaś sprzedaż. Wysyłane są z mojego maila i trafiają na ten sam, z którego są wysyłane. Pomimo naprawdę wielu prób oznaczania adresu jako pożądany, nic nie mogę na to poradzić i ciągle trafia do spamu.
 • Na Macu część aplikacji jest odrobinę uboższa niż ich odpowiedniki na Windowsa.

Na koniec

Office 365 to bardzo dobrze zaprojektowana i wykonana usługa, która nie kosztuje majątku. Przy 3 licencjach Essentials oraz jednej Premium na chwilę obecną miesięcznie płacę około 120 zł. Wychodzi zatem 30 zł brutto na użytkownika, co jest zdecydowanie tańszym rozwiazaniem od gSuite (10,40 euro miesięcznie).

Oczywiście w niniejszym artykule chciałem tylko pokazać, czym jest Office 365 bez wgłębiania się w bardziej zawiłe szczegóły dotyczące bezpieczeństwa, możliwości konfiguracji Sharepointów czy choćby wykorzystania Plannera w codziennej pracy. To sobie zostawiam na inną okazję.

Jeśli jednak miałbyś jakieś pytania dotyczące Office, śmiało daj znać w komentarzu pod artykułem.