iMindMap 11 i nauka języka

0
2510
iMindMap 11 i nauka języka
iMindMap 11 i nauka języka

Jako, że ostatnimi czasy bardzo intensywnie uczę się niemieckiego, a temat rekcji czasowników w niemieckim nie należy do najłatwiejszych, intensywnie myślałem nad sposobem, jak to skutecznie opanowywać. Znalazłem iMindMap 11 i nauka języka od tej pory powinna być łatwiejsza – poniżej o tym, jak aplikacja się sprawdziła.

Próbowałem już wszystkiego

Wszystkie znane mi sposoby nauki tej części mowy zawiodły. Ani skuteczne do tej pory fiszki, ani zapisywanie sobie tego, czego nie mogę zapamiętać na żółtych karteczkach i rozwieszanie ich po całym domu, ani wkuwanie na blachę. Nic nie pomagało. Prędzej czy później przypadek + czasownik + to coś, co sprawia najwięcej kłopotów, zlewało się w jedno lub wydawało się czym innym.

Czym jest rekcja czasownika?

W języku polskim mamy 7 przypadków. W niemieckim tylko 4. Coby to zrównoważyć, mamy wspomnianą rekcję, która dzięki odpowiedniemu przypadkowi może znaczyć coś innego w Akkusativie aniżeli w Dativie.

Przykładowo:

 • Ich gehe in die Schule – oznacza idę do szkoły,
 • Ich bin in der Schule – oznacza jestem w szkole.

Te osoby, które naukę niemieckiego akuratnie podejmują lub ewentualnie mają za sobą, wiedzą, o czym mówię. Liczę, że niniejszy, sprawdzony sposób przyda się jednak i jednej, i drugiej grupie.

Czym jest mapa myśli?

To innowacyjny sposób robienia notatek, które pomagają płynnie łączyć fakty i bez potrzeby mówienia “z pamięci” wspierają proces odtwarzania z pamięci. Metoda została opracowana przez Tony’ego Buzana, który poświęcił całe dorosłe życie na jej propagowanie oraz stworzenie kilkunastu książek uwzględniających różne zastosowanie map myśli.

Podstawowe założenie mapy myśli wg Tony’ego Buzana

 1. Zawsze używaj czystego arkusza papieru, ułożonego w pozycji poziomej.
 2. Narysuj na środku arkusza obrazek przedstawiający temat mapy, używając co najmniej trzech kolorów.
 3. Tworząc mapę myśli, używaj obrazów, symboli, kodów i wymiarów.
 4. Wybierz słowa kluczowe i wpisuj je, używając wielkich liter.
 5. Umieść poszczególne słowa i obrazy na osobnych gałęziach, tak, aby się wyróżniały.
 6. Rysuj gałęzie wypromieniowujące z obrazu centralnego.
 7. Gałęzie powinny mieć długość odpowiadającą długości wyrazów lub obrazów na nich umieszczonych.
 8. Na całej mapie myśli posługuj się kolorami, tworząc własny kod kolorystyczny w ramach poszczególnych gałęzi.
 9. Używaj podkreśleń, strzałek i linii łączących, aby zobrazować skojarzenia między różnymi powiązanymi tematami widocznymi na mapie myśli.
 10. Mapa myśli musi być jak najbardziej przejrzysta.

Wskazówki pochodzą z książki “Mistrzowskie mapowanie myśli” – Tony Buzan

iMindMap 11 i nauka języka
iMindMap 11 – mapa myśli – szablon recenzji książki

Mapowanie myśli według programistów

Wprawdzie Tony w swych książkach propaguje tworzenie map myśli ręcznie, z wykorzystaniem kolorowych pisaków i zwykłej kartki papieru ułożonej poziomo, jednak postęp czasu nie uchronił tego dobrodziejstwa przed rozwiązaniami technologicznymi. No i dobrze, bo nie umiem rysować.

iMindMap 11 to program, na przykładzie którego przedstawię zastosowanie mapowania myśli w nauce języka. Możesz jednak wykorzystać go do dowolnego mapowania. 

Wybrałem go nie bez przyczyny. Sygnowany jest nazwiskiem Tony’ego Buzana, wynalazcy map myśli, stwierdziłem zatem, że będzie to najlepszy możliwy wybór. 

iMindMap 11 i nauka języka
Stopka informacyjna programu iMindMap 11

Kupiłem go bardzo dawno temu, ale ostrzegam – jest dosyć drogi. Kosztuje 1130 zł w najwyższej wersji. Osobiście upgradeowałem go z wersji 9, płacąc za aktualizację odrobinę mniej, ale to tylko dlatego, że macOS, na którym pracuję – zaktualizowałem do najnowszej wersji, a z nim wersja 9 nie za bardzo chciała współpracować.

To generalnie dla mnie na chwilę obecną jest największy powód,, aby przestać kupować rozwiązania BOXowe – zdecydowanie lepiej wychodzi się na oprogramowaniu cloudowym, które działa poprzez przeglądarkę bez względu na używany system operacyjny.

Plusy iMindMap 11

 • intuicyjny interfejs,
 • szeroki zakres możliwości dowolnego wizualizowania mapy myśli,
 • brainstrorming – bardzo użyteczne dodatkowe narzędzie do przeprowadzania burzy mózgów,
 • przydatne szablony map myśli,
 • możliwość przekształcania mapy myśli w burzę mózgów i odwrotnie,
 • wykres kołowy.

Zresztą zobacz sam

iMindMap 11 i nauka języka

Skoro już wiesz, jak zastosować mapę myśli oraz jak ją stworzyć, pora przejść do nieszczęsnej rekcji. Poniżej prezentuję jedną gałąź mapy, pozostałą jej część znajdziesz tu.

iMindMap 11 i nauka języka
iMindMap 11 – mapa myśli – rekcja czasownika

Oczywiście w swojej mapie możesz zastosować dowolne inne połączenia. Robić je z tłumaczeniem, lub bez – twój wybór. To jednak wszystko bardzo dużo kosztuje – przede wszystkim czasu. Przygotowanie takiej mapy, uzupełnienie jej obrazkami, tłumaczeniami, odpowiednimi kolorami – zajmuje ogrom czasu. Jednak może ci się to opłacić. Raz przygotowana mapa będzie ci służyć latami jako materiał do powtórek, a tej części nauki języka nigdy nie można lekceważyć.