Jaka aplikacja na rower i do biegania?

0
1673
Jaka aplikacja na rower i do biegania?
Jaka aplikacja na rower i do biegania?

Bez aplikacji, ani rusz. Niektórzy tak mają i kropka. Wprawdzie w czasach, kiedy ja zaczynałem biegać, zbyt wielu aplikacji nie było, ale teraz chcąc pojeździć choćby na rowerze, najpierw pytanie do wujka Google: jaka aplikacja na rower, do biegania czy innych ćwiczeń. To znak naszych czasów. Czy lepszych? Nie wiem, ale z pewnością ciekawszych.

Człowiek nie koń, oderwanie od roboty mieć musi…

Znam wiele osób w wieku pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, którzy mają wszystko, oprócz zdrowia. Gdzieś po drodze zatracili się w pogoni za zdobyciem tego czy owego, całkowicie zapominając o tym, że zdrowie ma się jedno, a siedzący tryb życia, związany z pracą biurową sprzyja wprawdzie pomnażaniu, ale niekoniecznie zdrowia.

Zakładam, że bez biegania dawno, dawno temu zamknęliby mnie w psychiatryku. To dla wielu osób mojego pokroju wentyl bezpieczeństwa i jedyna sposobność na wyrzucenie złych emocji. Namawiam cię zatem właścicielu firmy, pracowniku biurowy rusz się z fotela i poświęć 60 minut co drugi dzień na inwestycję w siebie. Szybko ci się to zwróci. Rzuć okiem na plany treningowe z kategorii Absolutnie początkujący, a jeśli bieganie jest ci całkiem obce, rusz już dziś z realizacją tego konkretnego planu.

Strava – idealna aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń

Oczywiście aplikacji do ćwiczeń jest bez liku, każdy znajdzie coś dla siebie. Na warsztat wziąłem jednak Stravę, bo używam jej od lat i jestem zadowolony z tego, co mi oferuje.

Dlaczego Strava?

Najpierw dlaczego, później po co.

Prowadzę TreningBiegacza.pl od 13 lat. W tym czasie przez mój nadgarstek przewinęło się blisko 10 różnego rodzaju zegarków biegowych (5 producentów) i każdy z nich miał swoją platformę treningową. Co ważne, różną i niekompatybilną pomiędzy różnymi producentami. Nie muszę chyba dodawać, jak taka niedogodność komplikuje analizę treningów, poprawę wydolności czy też porównania wyników, np. rok do roku. Staje się to praktycznie niemożliwe.

Z odsieczą przyszła Strava, która “pogodziła” producentów zegarków: Suunto, Polar, Garmin i innych, i dała sposobność automatycznego importu treningu do Stravy, bez względu na używany zegarek. Genialne rozwiązanie, na które czekali nie tylko fani biegania, ale i roweru.

Jak już wiesz dlaczego, przejdźmy do po co

Nie musisz mieć zegarka sportowego, aby korzystać ze Stravy. Strava to aplikacja na telefon, dzięki której zmierzysz swój trening, a następnie będziesz mógł przyjrzeć się jego parametrom jakościowym i ilościowym. Do wyboru masz naprawdę bogatą bazę predefiniowanych aktywności. Te, na zrzucie poniżej.

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej
Zrzuty ekranu z aplikacji

Gdybym miałbym dać ci wyobrażenie, do czego strava jest podobna, co na bank znasz, to będzie to facebook. To niemal ta sama konstrukcja, podobnie działający feed wiadomości, grupy etc. Z tą jedną różnicą, że na Stravie znajdziesz tylko i wyłącznie wartościowe wpisy treningowe innych osób – twoich znajomych. Twoje treningi mogą być zarówno publiczne jak i prywatne, do znajomych zaprosisz, kogo chcesz. Wbrew pozorom ta identyfikacja jest bardzo łatwa, bo po założeniu konta aplikacja szybko zaproponuje ci osoby, które znasz. Analiza następuje po adresach e-mail z książki adresowej i porównanie jej do bazy Stravy. Proste i skuteczne rozwiązanie.

Po co jednak ci ta Strava?

  1. Dla motywacji – mnie osobiście motywuje informacja, że coraz więcej moich znajomych biega, a przy okazji możemy korespondencyjnie śledzić swoje wyniki, dzielić się fajnymi widokami z tras biegowych, komentować swoje treningi i wymieniać się uwagami.
  2. Dla powodzenia strategii – cechy osobowości przedsiębiorców i ambitnych pracowników są bardzo podobne. Mają oni tendecję do strategicznego podejścia do problemów. Często bieganie jest swego rodzaju czasowym projektem, który jest osadzony w ramach czasowych, ma określone priorytety i zadania do wykonania, a Strava może pomóc to zrealizować, zapewniając ci odpowiednie dane do analizy. Na ich podstawie jasno określisz czy jesteś pod kreską, czy też zmierzasz w dobrym kierunku.

Co fajnego w Stravie piszczy?

Osobiście korzystam z odpłatnej wersji Stravy. Płacę coś koło 32 zł miesięcznie, jednak korzystałem z tego przez lata w formie niepłatnej, a na potrzeby testu przeszedłem na wersję odpłatną, aby stwierdzić czy warto, czy też nie.

Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?
Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?

Ten ficzer dostępny jest tylko w wersji płatnej. I w zasadzie to największa jej wartość, która na wykresie demonstruje przyrost formy. Po lewej stronie wykresu, pionową linią zaznaczony jest mój start w Maratonie Warszawskim. I jednocześnie najwyższa wartość na wykresie, która idealnie pokrywa się z faktycznym wzrostem/spadkiem formy. Algorytm naprawdę dobrze to odwzorowuje.

Mapy cieplne przebytych tras

Mapa cieplna tras biegowych
Mapa cieplna tras biegowych

Kolejny ficzer daje możliwość wygenerowania tzw. map cieplnych tras, po których biegało się w określonym okresie. Fajnie jest spojrzeć na świat z góry i dostrzec drobne punkciki. Tu się było, tu się było i tu się było. Całość można przybliżać i oddalać, co daje fajny ogląd tego, gdzie się biegało. Tu uruchamia wyobraźnię i przywołuje wspomnienia, a te są bezcenne.

Tu należy dodać, że istnieją różnice pomiędzy wersją desktopową a mobilną. Zdecydowanie na komórce zabawa będzie dużo bardziej uboga. Generalnie, z tego, co zauważyłem ostatnio, wielu twórców aplikacji idzie w kierunku wycinania części funkcji na mobile i udostępniania ich tylko i wyłącznie w wersji desktopowej. Według mnie to dobry trend.

Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?
Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?

Powyższy zrzut to karta treningu, gdzie można przeanalizować dany trening. Po lewej stronie dostępne są opcje analizy tempa, prędkości, obciążenia serca i coś, co określone jest mianem Relative Effort (zrzut poniżej).

Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?
Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?

To bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu nie mając dostępu do profesjonalnego trenera, który dobierze ci indywidualny trening, jesteś w stanie sam określić czy obciążenie (w tygodniowym ujęciu) jest dla ciebie adekwatne, poniżej twoich możliwości, czy też zdecydowanie je przekracza. Bardzo często z tego korzystam.

Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?
Jaka aplikacja na rower, do biegania i innych ćwiczeń?

Powyżej, typowy Feed treningowy. W odróżnieniu od facebooka trafiają tu wszystkie aktywności z automatu, wszystkich znajomych, jakich masz dodanych. Plus dodatkowo skrócona wersja statystyk treningowych.

Przydatne linki:

I to by było na tyle, jeśli chodzi o moją prezentację. Tych funkcji, okien i różnej maści ficzerów jest zdecydowanie więcej. Zacznij od zainstalowania aplikacji na komórce i wykonania jednego kontrolnego spaceru połączonego z truchtem co jakiś czas. W bieganiu można się zakochać, może to zrobić niemal każdy. Trzeba jednak spełnić jeden warunek. Podejść do tego z głową, rozsądkiem i bez ambicji podbicia świata po trzech treningach. Reszta przyjdzie sama.

Na koniec

Jeśli ten artykuł był dla ciebie interesujący, daj mi o tym znać w komentarzu i koniecznie zapisz się na nasz newsletter.