Wokabulary – nauka słówek w dowolnym języku

Sposób na przyspieszenie nauki języka obcego.

0
1203
Wokabulary - nauka słówek w dowolnym języku

Mam swoją teorię na naukę języka. Doszedłem do niej po tym, jak regularnie odbywane konwersacje po angielsku z native speakerem nie popychały mnie do przodu tak, jakbym tego oczekiwał. Nie znaczy, że były całkowicie nieprzydatne, ale mogły przynieść zdecydowanie lepsze rezultaty. Wystarczyło… no właśnie co? Więcej gadać? Nie. Nauka słówek – to jest odpowiedź.

Teoria a praktyka

Na moim regale z książkami mam już trzy różne pozycje mówiące o tym – jak szybciej, sprawniej, bardziej trwale przyswoić sobie język obcy. Żadna jednak z mądrości, w nich zawartych nie za bardzo chciała działać w moim przypadku. Nie wiem z czego to wynika – może nie mam do tego talentu, za mało ćwiczę. Wiem jednak o sobie jedno – mam upór, a to często ważniejsze. Dlatego testuję, testuję i jeszcze raz testuję. Póki co, tylko z angielskim i niemieckim, ale widzę, że nowy sposób ma potencjał.

Wokabulary – nauka słówek w dowolnym języku
Widok okna aplikacji – wybieranie słów do quizu

Wspomniałem we wstępie o mojej teorii na naukę języka. Nie jest to nic zaskakującego ani odkrywczego. Język to słowa, znajomość słów to rozumienie języka. Tyle i aż tyle.

Nauka słówek – najlepsze są proste rozwiązania

Skoro w nauce języka faktycznie najważniejsza jest znajomość jak największej ilości słów, to trzeba te słowa jakoś wkuwać. Metod jest bez liku: fiszki, stare metody – lista słówek i zasłanianie znaczenia, oglądanie filmów z napisami w tym samym języku co film etc. Są i aplikacje.

Wokabulary – nauka słówek w dowolnym języku
Widok okna aplikacji – odpytywane słowo

Przez bardzo długi czas korzystałem tylko z jednej aplikacji do nauki słówek. Nazywa się Speeq. Napiszę o niej niebawem dłuższy tekst, bo przysłużyła się znacząco do poszerzenia zasobów mojego słownictwa. Jednak ma zamknięty zasób, nie można dodawać do niej swoich słów, co lekko ogranicza jej możliwości.

Nauka słówek – rozwiązanie moich problemów

Rozwiązaniem moich problemów okazała się aplikacja Wokabulary, która podobnie jak Speeq działa na zasadzie flashcard. Widzisz znaczenie słowa, dopiero po kliknięciu w nie.

Widok okna aplikacji - poprawna odpowiedź
Widok okna aplikacji – poprawna odpowiedź

Czym ujęła mnie aplikacja wokabulary:

 • możliwość nauki nieograniczonej ilości języków,
 • słowa w obcojęzycznym znaczeniu czytane są przez coś na wzór Alexy/Siri – całkiem nieźle akcentowane i poprawnie wymawiane, zarówno po angielsku jak i niemiecku,
 • ręczne filtrowanie poziomów,
 • możliwość przypisywania tagów do słów, np. czasownik, czasownik nieregularny, przymiotnik, zwrot itd.,
 • tworzenie zbiorów słów do nauczenia według aktualnych potrzeb – np. oznaczonych konkretnym tagiem. Przykładowo – czytam książkę po niemiecku, wypisuję sobie słówka, których nie znam i nadaję im tag, np. rozdział 01. Dzięki temu dostaję zbiór słów, którego mogę uczyć się w pierwszej kolejności, aby szybko wrócić do lektury książki,
 • przydatny algorytm sugerujący słowa, których należy teraz się nauczyć (grafika z opisem poniżej),
 • statystyki – dzięki którym będziesz mieć wiedzę, czy robisz postępy,
 • automat określający czy wszystkie słówka do nauki/powtórki na ten dzień zostały wykonane,
 • dostępność wersji na komputer, komórkę oraz tablet,
 • testowania znajomości danego słowa w mowie i piśmie,
 • przełączanie kierunku odpytywania – to bodaj jedna z potężniejszych funkcjonalności tego programu. Ucząc się słów w dowolnym języku bardzo często pojawia się taki problem, że uczymy się w jedną stronę – słówko po polsku powtarzasz na głos właściwe w języku obcym. Ale jak gdzieś usłyszysz to w języku obcym, to nie za bardzo wiesz, co ono oznacza po polsku – często tak miewam. W Wokabulary istnieje możliwość odwracania kierunków, plus dodatkowa możliwość losowego włączania czy słówko ma być po polsku czy w języku obcym.
Widok okna aplikacji - opis algorytmu doboru słów
Widok okna aplikacji – opis algorytmu doboru słów

Minusy aplikacji Wokabulary:

 • Brak wersji na Windows i Android.
 • Wersja darmowa ma małe możliwości.

Na koniec prezentuję film producenta programu, na którym możesz zobaczyć, jak w prosty sposób dodawać, edytować i przeprowadzać Quizy. Pozostaje mi zatem tylko prosić Cię o wyrażenie opinii, czy artykuł był przydatny. No i jeśli był przydatny, to zapisanie się do newslettera, abyś był na bieżąco z nowościami z przydatneaplikacje.pl

P.S.

Nie czerpię żadnych korzyści z opisywania tego typu programów. Doceniam wartościowe projekty i pracę twórców, a przy okazji myślę, że mogą się komuś przydać.