MyAnalytics – poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej

0
1313
MyAnalytics
MyAnalytics

Kto z was faktycznie jest na tyle zdyscyplinowany, że zaczyna pracę o 8:00, kończy ją punkt 16:00 i do następnego dnia do ósmej zajmuje się tym, czym człowiek powinien zajmować się po pracy – czyli odpoczynkiem? Założę się, że nikt, a jeśli się mylę, ujawnij się proszę w komentarzu pod artykułem. Dla wszystkich pozostałych dedykuję opis najnowszego dodatku Microsoftu do Office 365 – MyAnalytics. Przyjrzyj się sobie, swoim nawykom i zacznij pracować mądrzej.

Mieć czy być?

Odbyłem ostatnio ciekawą rozmowę ze znajomym. Po chwili użalania się nad swoim losem, jakie to życie jest ciężkie, że pracujemy obaj na dwóch etatach, że właściwie dzień zaczynamy o 6, a kończymy o 23 i tak w kółko, padło fundamentalne pytanie.

Robię to, bo muszę, czy chcę?

Bez cienia wahania obaj stwierdziliśmy, że zdecydowanie chcemy tak pracować, bo w uproszczeniu rzecz ujmując, mamy pragnienie przeżyć i doświadczyć czegoś więcej, aniżeli odpalenia tv punkt 16:30 i cieszenia się świętym spokojem do następnego dnia do ósmej rano. Nie chodzi tu o konsumpcjonizm, o posiadanie coraz nowszego iPhone czy kolejnego samochodu, ale o zrobienie czegoś, co może się przydać światu. Jak jednak tego dokonać, gdy doba nadal ma tylko 24 godziny i choćby nie wiem co, nie wciśniesz w nią więcej?

Trzeba zacząć pracować mądrzej

Jakiś czas temu czytałem książkę Laury Vanderkam “Głodni czasu”. Generalnie straszne nudy, ale jedną ciekawą rzecz udało się z książki wyciągnąć. Mianowicie dziennik kontroli czasu, który po dwóch tygodniach skrupulatnego spisywania, czym się zajmujemy w poszczególnych godzinach, da nam obraz tego, jak funkcjonujemy w czasoprzestrzeni życiowo-pracowniczej.

MyAnalytics - poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej

Wiesz jednak, jak to jest z takimi ręcznie wypełnianymi tabelami. Czasami się o czymś zapomni, czasami się czegoś nie zmierzy i wyniki stają się niewiarygodne. Lepiej zdać się na oprogramowanie.

Co nam oferuje Microsoft MyAnalytics?

  • wiedzę na temat ilości nieprzerwanego czasu na wykonanie pracy,
  • informacje w kwestii zdrowych nawyków dotyczących pracy i technologii,
  • informacje na temat osób, z którymi najczęściej współpracujesz,
  • informacje o czasie poświęconym na współpracę.

Praca indywidualna

Jak to działa?

Czas dostępny na pracę indywidualną to szacowana część ubiegłych 4 tygodni pozostała po współpracy. Czas współpracy jest określany na podstawie spotkań, wiadomości e-mail, czatów i połączeń. Czas zarezerwowany w Twoim kalendarzu bez innych uczestników jest wliczany do czasu dostępnego na pracę indywidualną.

Dlaczego jest to ważne?

Ponowne skupienie się po sprawdzeniu zaledwie jednej wiadomości e-mail lub czatu może trwać do 23 min.

MyAnalytics - poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej
MyAnalytics – poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej

Dobre samopoczucie

Jak to działa?

Spokojne dni są określane na podstawie tego, czy wysyłano i czytano wiadomości e-mail, uczestniczono w spotkaniach, odbierano połączenia lub wysyłano wiadomości czatu w cichych godzinach. Ciche godziny to czas poza godzinami pracy (od 08:00 do 21:00), a także weekendy. Co ważne – godziny swojej pracy sam sobie ustalasz – to akurat mój przedział.

Dlaczego jest to ważne?

Osoby oddzielające życie prywatne od pracy mają niższy poziom stresu i napięcia.

MyAnalytics - poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej
MyAnalytics – poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej

Sieć

Dzisiejszy biznes to budowanie relacji. Dzięki Sieci możesz się przekonać, czy twoje wpływy rosną.

MyAnalytics - poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej
MyAnalytics – poznaj swoje nawyki i pracuj wydajniej

Moja ocena MyAnalytics

MyAnalytics to narazie zalążek aplikacji, która może posłużyć jako analizator naszego sposobu pracy, nawyków i upodobań. To jednak bardzo dobry początek, który zmierza w dobrą stronę i myślę, że to tylko kwestia czasu, gdy Microsoft doda do niego kolejne funkcjonalności, które pomogą nam zrozumieć nasze wyniki, czego są zasługą i jak stworzyć algorytm powtarzalności.

Już teraz jednak można z sukcesem jej użyć do analizy “świętego spokoju” po ustalonych godzinach pracy. W moim przypadku okazuje się, że dbałość o dobre samopoczucie, tj. odstawienie komputera po 21 jest rzadko stosowane, co postaram się teraz, dzięki tej świadomości zmienić. Zobaczymy,  jakie będą wyniki za 4 tygodnie.